HİKAYEMİZ

IMG_20180417_215155_888.jpg
acar dede-nine.jpg

Acar Nine & Acar Dede 

Babaanne & Dede

Anne & Baba

Aslı & Bora & Acar İmer

IMG_20190625_100936.jpg
ayten-gencel acar.jpg
1890'dan Günümüze Uzanan Hikayemiz

Aslı 1981 yılında İzmir'de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünü bitirdi. Mezun olduktan sonra uluslararası bir firmada kariyeri boyunca satış & pazarlama, eğitim, insan kaynakları departmanlarında görev aldı. Çocukluğundan beri tatillerini Datça'da geçirirdi.

Bora 1980 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciği ve İstanbul Üniversitesi Lojistik Yönetimi Yüksek Lisans programını bitirdi. Kariyeri boyunca farklı uluslararası firmalarda bilgi işlem, tedarik zinciri, satın alma departmanlarında görev aldı.

2015'te tanıştılar, 2016'da evlendiler, 2017 yılında Acar dünyaya geldi...

 

 

Mayıs 2017'de oğlumuz Acar'ı kucağımıza aldığımızda artık bir karar vermemiz gerektiğini hissettik. Acar'ı nasıl bir ortamda büyütmek istiyor, hayatının ilk yılları için nasıl bir hayat düşlüyorduk?

Oğlumuz için kurduğumuz hayal aslında yıllardır kendimiz için kurduğumuz hayal ile aynıydı.. Bir Ege kasabasına yerleşmek.. Temiz hava solumak, temiz ve doğal gıdaya, temiz ve doğal insanlara kavuşmak..

 

O zamana kadar inişleriyle çıkışlarıyla kimi zaman mutlu, kimi zaman sorgulayarak 13 yıldır uluslararası firmalarda kurumsal hayatın içindeydik, İstanbul'da yaşıyorduk. Son yıllarda sakin ve huzurlu, kendi tercihlerimizle yönlendirebildiğimiz, doğayla iç içe bir iş ve özel hayat ihtiyacı duymaktaydık.

2017 yazında tası tarağı topladık, İstanbul'dan kaçıp Datça'ya yerleştik.

Neden Datça?

Benim ailem (Aslı) Datça'nın yerlisi. Annem Cumalıköy'den, babam Yazıköy'den. Bu bölgeye halk arasında Betçe deniyor.  Babam Acar Nine ile Acar dedenin torunu. Ben çocukluğumdan beri yaz-kış çoğu tatilimi geçirmek üzere İzmir'den Datça'ya gelirdim. Akrabalarımla çok mutlu zamanlar geçirdim.

Benim (Bora) açımdan bakacak olursak da, Datça'ya dışarıdan gelen damatlara (gelinlere de) çok değer verilir demişlerdi, gerçekten de öyleymiş:)

Burada büyük kısmı nine-dedelerden kalma bademlik ve zeytinlikleri geliştirerek temiz gıda hayalimizi gerçekleştirebileceğimize, Acar sülalesinin tarım ve ev yapımı ürünlerde nesilden nesile aktarılmış bilgi ve birikimine inandık. Kendi ürünlerimizin yetmediği zamanlarda, akrabalarımızdan başlayarak yöre halkının tarımsal uygulamalarını çok iyi takip edip gözlemleyerek, inandığımız güvendiğimiz temiz bir tedarik zinciri kurabileceğimiz konusunda kendimize güvendik.  Datça'nın sosyo-kültürel ve ekonomik yapısına (kooperatifler vb.) katkıda bulunabileceğimiz fırsatları yakalayabileceğimizi düşündük.

İşte "Acar Datça Doğal Ürünler" böyle doğdu.

Bugün ve gelecekte, ailece tüketmediğimiz hiçbir ürünü  asla üretmeyeceğimize ve sunmayacağımıza kendimize söz verdik. Bu bizim ana ilkemiz. Biz bu sayede işimizi iç huzurumuzu koruyarak ve severek yapabiliyoruz. Bu sayede gündüz çok yorulmamıza rağmen gece rahat uyuyoruz. Biz zaten bu yola en baştan bunun için çıkmadık mı...

IMG-20180511-WA0037.jpg
IMG-20190609-WA0001.jpg

Çatal Badem: Şans, Bolluk, Bereket

Tarlada çok nadiren çatal badem (ikiz badem) bulunur. Anlamı çok güzeldir. Datça’nın yerlileri, nazar boncuğu yerine kullanır, ev ve arabalarına asarlar. Dedemizin arabasında hep vardı. Biz de geçen yaz tarlada çatal badem bulduk. Belki de bu bir işaretti. Logomuzda yer vermek istedik. Hem bize hem de ürünlerimizle birlikte girdiği her eve şans, bolluk, bereket getirmesini istedik. Datça’nın yerlisi olmamızı temsil ettiğini düşününce daha da çok sevdik. Uzun vadede, çatal badem geleneğinin unutulmaması için de bir katkımız olursa ne mutlu bize...

çatalbadem-foto.jpg

Çatal Badem

Bu yolculuğumuzun en başından beri bize verdikleri destek için canımız ailelerimize sonsuz teşekkürler..

 

Aslı & Bora İmer