Unlar

Badem Unu - Keçiboynuzu Unu

Badem Unu

Karbonhidrat oranı düşük olan badem unu gluten içermez ve E vitamini bakımından zengindir. Ayrıca demir, manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve diğer mineralleri de içerir. Bunun yanında badem tüketiminin kalp sağlığını riskini azalttığı bilinmektedir. 

Çiğ bademi kahverengi zarıyla olduğu gibi öğütüyor, elekten geçirdikten sonra vakumluyoruz. Öğütmek dışında bir işleme tabi tutmayarak, besin değerini koruyoruz. 

Badem ununu hem kek, kurabiye, keşkül gibi tatlı tariflerde, hem de omlet, krep,ekmek gibi tuzlu tariflerde kullanabilirsiniz.

Keçiboynuzu Unu

Keçiboynuzu kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum gibi zengin minerallere sahiptir. Ayrıca yüksek miktarda posa içerir, bu da bağırsak ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur, kabızlığa iyi gelir. İçerdiği kalsiyum çocukların kemik gelişimine yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliği vardır, bu sayede öksürüğü keser. Alerjik hastalıklara, astım ve bronşite iyi gelir. Rafine şeker yerine kullanılabildiği için, aşırıya kaçmamak şartıyla, diyabet ve obezite gibi hastalıklarla mücadelede önemli bir fayda sağlayabilir.

Keçiboynuzu ununun mutfakta birçok kullanım alanı bulunuyor. Rafine şeker, kakao ya da çikolata kullandığınız tüm tariflerde bu malzemelerin yerine keçiboynuzu tozunu (ununu) kullanabilirsiniz. Pankekler, kekler, bisküviler, kurabiyeler ve diğerleri...

Bunun dışında keçiboynuzu tozunu en pratik şekilde kullanmak için bir kase yoğurdun üzerine ilave edip veya bir bardak süte karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Biz keçiboynuzlarını özenle seçip başka hiçbir şey ilave etmeden öğütüyor, elekten geçiriyor, minimum besin değeri kaybı için kısa süreli fırınladıktan sonra vakumluyoruz. 

TÜKETİM ÖNERİMİZ

Badem ununu hem tatlı, hem tuzlu tariflerde kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın badem yemelerini teşvik etmek için, omlet yaparken 1 yumurtaya, 1 tatlı kaşığına kadar kullanımı uygun olacaktır.

Çocuklarınızın süt ve yoğurduna şeker yüklü karışımlar eklemek yerine kendinden tatlı keçi boynuzu unu öneriyoruz. 

SAKLAMA ÖNERİMİZ:

Vakumlu poşet açıldıktan sonra, ürünlerin hava almasıyla birlikte kısa sürede hacim kazanırlar.

 

Katkı ve koruyucu içermediğinden, ürünler vakumlu poşet açıldıktan sonra buzdolabında cam kavanozda muhafaza edilmelidir.

Buzdolabında 6 ay saklanabilir.

Ek Gıda Notu:

Keçiboynuzu meyvesi ve unu 1 yaşından büyük bebekler için uygundur. Kimi uzmanlar 10 aydan sonra kullanılabileceğini belirtseler de emin olabilmek adına +1 yaş olarak kabul edilmektedir.