Sirke

Ahlat - Nar - Mandalina - Limon - Yabani Erik

Doğal sirkenin faydaları saymakla bitmez. İçinde yer alan vitamin, mineral ve asitler sayesinde vücutta güçlü bir antioksidan görevi görürken, insan vücuduna yerleşmiş olan bakteri ve mikroplarla da doğrudan mücadele eder. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır, tokluk hissi verdiği için kilo vermeye yardımcı olur, cilde iyi gelir, kalp sağlığı için faydalıdır.

Sirkelerimizi doğal ve ilaçsız meyvelerden yapıyor, şeker yerine çam balımızla fermente ediyoruz. Ahlat ve yabani erik Datça'da tepelerde kendiliğinden yetişiyor. Nar, mandalina ve limonlar kendi bahçemizdeki fazla mahsülden. 

Ahlat (yaban armudu), nar ve mandalina sirkemiz hem içmek için hem de salata ve yemeklerde (kuru dolma, kısır, mercimek, mercimek köftesi vb)  kullanmak için uygundur.

Turşu sirkeden mi yapılır, limondan mı yapılır tartışmasına ise limon sirkemiz ile son veriyoruz:) Evde turşu kurmak isteyenlere tavsiye ediyoruz. Ayrıca salata sosu olarak da kullanabilirsiniz.

Doğal sirkelerde fermentasyon sürekli devam etmektedir. Bu nedenle içinde tortu olması normaldir.

TÜKETİM ÖNERİMİZ

Günde 2 çorba kaşığından fazla tüketmemek kaydıyla, salata ve yemeklerle tüketilebilir. Bunun yanında sirkeyi direkt içmek yerine suya karıştırıp içmek daha doğrudur. 

SAKLAMA ÖNERİMİZ:

Serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır, buzdolabında saklanması ömrünü daha da uzatır.