Mevsimsel Ürünler

Buzlu Badem - Çağla Badem - Reçeller - Keçiboynuzu - Ceviz

Taze (Yaş/Buzlu Badem)

Buz üstünde servis edilen tatlı badem içine buzlu badem denir. Özellikle yaz akşamlarının en otantik yiyeceklerinden olan buzlu badem, servisi ile kendinden söz ettiren bir fenomendir. 

Her ne kadar seyyar buzlu bademcileri büyükşehirlerde bütün sene görsek de, aslında gerçek taze badem mevsimi 15 Haziran-15 Temmuz arasıdır. Bu mevsimde aldığınız taze bademin kendiliğinden sarımsı bir zarı olup, hiçbirşey yapmadan zarını elinizle soyabilirsiniz.

Bu mevsim dışında buzlu badem keyfi yapmak ve kendiniz hazırlamak isterseniz, çiğ bademleri (yani kuru bademleri) bir gece suda beklettikten sonra zarlarını elinizle soyup, soğutup tüketebilirsiniz.

Çağla Badem ve Çağla Badem Turşusu

Çağla badem zengin mineral ve vitaminler içerir. Antioksidan özelliği vardır, içerdiği E vitamini ile cildi güzelleştirir. Ayrıca antikanser besinler arasında yer alır ve kolesterolü düşürür. Eğer kilolarınızdan şikayetçiyseniz, çağla tüketimi size yardımcı olacaktır. İçi su ile dolu ve sert olduğu için yerken kalori yaktırır, sizi doyuran tarafı ise suyu olur. Sindirim sistemini çalıştırır.

Henüz çağla tatmadıysanız şöyle tarif edebiliriz: "Yeşil erik seviyorsanız, çağlayı da çok seversiniz."

Çağlanın mevsimi oldukça kısadır,  yaklaşık 1 ay sürer. Topladığımız çağlaların bir kısmıyla, mevsiminden sonra da tüketebilmek için, turşu yapıyoruz. Turşuyu kurarken en lezzetli çağlaları seçmeye özen gösterdiğimiz gibi, içine koyduğumuz diğer malzemelere de özeniyoruz: Çankırı tuzu, Taşköprü sarımsağı ve kendi ev yapımı sirkemiz.

Keçiboynuzu

Ağustos - Eylül aylarında hasadı yapılan keçiboynuzlarının (harup) içinden en etlilerini meyve olarak tüketilmesi için seçiyoruz. Hasat döneminde keçiboynuzları taze ve yumuşak oluyor. Daha önce çoğumuz zamansız keçiboynuzu tatmış ve çok sert olduğunu düşünüp, bir daha da yememişizdir. Bir de bizim sizin için seçtiklerimizi denemenizi öneririz. Keçiboynuzu vitamin mineral değeri açısından şaşırtıcı derecede zengin. Örneğin, C vitamini turunçgillerden 20 kat fazla. Kalsium, Potasyum,Magnezyum, Demir, Fosfor, Kalsium, Vitamin A, B1, B2, B3, B6, B9 (folik asit), C, E içermekte. 

Reçel

Kendi ağaçlarımız ile dost ve akrabalarımızın ağaçlarının ilaçsız meyvelerini mevsiminde topluyor ve geleneksel yöntemle mümkün olduğunca az şeker kullanarak (pancar şekeri) reçel yapıyoruz. Bu nedenle, reçellerimiz hep sınırlı stok.

Ağaç kavunu (pomelo), karadut, kırmızı erik, kokulu yerli kayısı, yerli erik, böğürtlen, incir.

IMG-20190705-WA0004.jpg
IMG-20190705-WA0005.jpg
IMG-20190627-WA0001.jpg
IMG-20190627-WA0005.jpg

TÜKETİM ÖNERİMİZ

Çağla bademi çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, zeytinyağlı yemeğini, turşusunu veya cacığını da yapabilirsiniz. 

Ceviz

Yeni Hasat Yerli Aşılı Yayla Cevizi (Bilecik - Şebin) artık listemizde! Kuru ve kabuklu olarak..


Bildiğiniz gibi biz badem ve zeytin üreticisiyiz. Bize badem siparişi verenler, keşke yanında yerli ceviz de olsaydı beraber sipariş verseydik diye 2 yıldır söylüyorlar. Biz de 2 yıldır yerli ve doğal ceviz peşindeydik :)


Sonunda asfalttan ve otomobilden uzak, traktörle gidilen tertemiz havası olan bir yaylada cevizleri olan eski bir aile dostu üreticiyi hatırladık ve ziyaret etmeye başladık. Bize verdiği bilgileri araştırdık ve içimize sindi.

Aşılı yerli cevizimizin (kuru) kabuğu yumuşak, cins olarak Bilecik-Şebin, içi rahat çıkıyor.

 

 

 

 

 


 

IMG-20191120-WA0000_edited.jpg

SAKLAMA ÖNERİMİZ:

Taze badem buzdolabında 2-3 hafta kadar, çağla badem buzdolabında 1-2 hafta kadar saklanabilir.

Reçellerimizi buzdolabında saklamanızı öneriyoruz.