Bademgiller

Nurlu Badem - Ak Badem - Sıra Badem 

Badem Ezmesi - Ballı Badem

Datça ve Badem

Datça Türkiye’nin en önde gelen badem bölgesidir. Bunun sebebi Datça bölgesinin iklim koşullarının aşılı bademe uygun olmasıdır. 1960’lı yıllardan sonra bölgede badem yetiştiriciliği yaygınlaşmıştır. Bademe yerel halk "payam" der. Bölgede ithal tohum, fide ya da genetiği değiştirilmiş bir badem türü bulunmamaktadır.

Datça bademi susuz tarım ile yetiştirildiğinden besin değeri çok yüksek olup, aynı zamanda dünyanın en lezzetlisidir.

Datça’da dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir yerel badem çeşitliliği vardır. Yapılan akademik çalışmalarda 80'den fazla özgün tür tespit edilmiştir. Bu türler genelikle o bademi keşfedip aşılamaya başlayan veya köye ilk getiren çiftçilerin isimleri, bazen de bulunduğu tarlanın yada sahibinin adıyla anılmaktadır. Örneğin Nurlu, Akbadem, Haşmet, Gababağ, Gavcır...

Acar bademi isimli günümüzde az bilinen bir tür de dedemiz Fevzi Acar'ın keşfidir.

Badem Çeşitlerimiz

Bütün bademlerimizin çiğ olarak satışını yapmaktayız. Yazın hasat edilen bademleri kabuklu olarak muhafaza etmekte, sene boyunca satış hızına göre kırıp vakumlayarak, en taze şekliyle sunmaktayız. Bademin tazeliği birinci önceliğimizdir.

Nurlu Badem, Ak Badem ve Sıra Badem

Datça bademi 3 çeşit altında alınıp satılmaktadır. Yeter ki iyi ayıklanmış, özenilmiş ve taze olsun... Hepsi beğenilir, sadece biri ötekinden daha çok sevilir...

Badem Ezmesi

Bademlerimizi içine başka hiçbir şey ilave etmeden çiğ haliyle, yağı çıkana ve sürülebilecek kıvama gelene kadar öğütüyoruz. Sadece koruma amaçlı çok az miktarda kaya tuzu ekliyoruz. Ve ortaya afiyetle yiyeceğiniz, %100 bademden ezmemiz çıkıyor. 

Nurlu Dede'nin bahçesinde kendiliğinden çıktığında keşfedilen Nurlu badem, en iri ve en dolgun türdür. Tadı en tatlı olandır. Zarı sarımsıdır.  Datça dışında hiçbir yerde aşısı tutmaz, yetişmez. Coğrafi işareti vardır. En lezzetli badem olarak kabul edilir.

Ak badem, iri-orta boyutlardadır. Tatlımsı bir türdür. Kabuğu beyazdır, aynı zamanda nurlu ve sıra bademe göre daha yumuşak olup daha kolay kırılır. Haşmet isimli tür de ak badem çeşidi altında satılır.  Kabuğu nispeten daha yumuşak olduğundan, kabuklu akbadem satışı yapmaktayız. Ayrıca kabuğu soyulmuş ve fırında kavrulmuş ak bademimiz de mevcuttur.

Sıra badem, küçük boyutlarda olup, biraz buruk ve aromatik bir tada sahiptir. Sıra badem altında birçok tür satılmaktadır. Bu nedenle, her bir bademin tadı genellikle birbiriyle aynı değildir. Aromatikliği de buradan gelmektedir.

Ballı Badem

Dış zarı soyulup kavrulmuş Datça bademi, Datça çam balı ve az bir miktar tarçının muhteşem uyumu. Uyaralım, bağımlılık yapabilir :)

TÜKETİM ÖNERİMİZ

Daha önce Datça bademi denemediyseniz ve çiğ olarak yemeyi düşünüyorsanız, bu üç bademi de deneyerek kararınızı vermenizi öneririz. Eğer badem sütü olarak veya pasta, kek vb içerisinde veya kavurarak, fırınlayarak tüketmeyi düşünüyorsanız ak badem ve sıra badem yeterli olabilir.

SAKLAMA ÖNERİMİZ:

Bademlerimiz çiğ olup, hiçbir koruyucu içermemektedir. Bademlerimizi vakumlu ambalajda kargoluyoruz. Buzdolabında vakumlu ambalajında, kavanoz veya bez torbada 1 sene tadını koruyarak saklayabilirsiniz. Dışarıda muhafaza etmek isterseniz vakumlu ambalajında güneş görmeyen, serin ve nemsiz ortamda saklayabilirsiniz.